Zwalczanie komarów i meszek Rzeszów / Podkarpacie
Odkomarzanie działamy na terenie Podkarpacia (siedziba Rzeszów) i Małopolski-Kraków.
W Polsce żyje 47 różnych gatunków komarów zasiedlających różne rejony kraju. Biologia różnych gatunków jest nieco inna, dlatego do zwalczania ich ważne jest rozpoznanie jakie komary występują aktualnie na danym terenie.
Samice komara żerują na ciepłokrwistych organizmach powodując ukąszenia.Owady te poprzez swoje ukąszenia mogą być uciążliwe i szkodliwe szczególnie dla dzieci oraz osób, które przebywając na otwartej przestrzeni nie są odpowiednio zabezpieczenie. Substancje chemiczne zawarte w ślinie komara (np. enzymy) – oprócz tego, że nie pozwalają krwi gęstnieć, podrażniają skórę. Bolesne ukąszenia komarów wywołują swędzenie, miejscową opuchliznę, a u osób bardziej wrażliwych podwyższoną temperaturę ciała.Utrzymujący się świąd i w konsekwencji rozdrapywanie ukąszenia zadanego przez komary może spowodować wtórne zakażenie skóry.
W Polsce komary nie przenoszą chorób, ale jak informuje Państwowy Zakład Higieny w Warszawie, od kilku lat w naszym kraju są wykrywane pojedyncze przypadki podskórnej dirofilariozy zarówno u ludzi jak i u psów. Dirofilaria repens to zoonotyczny nicień, przenoszony przez komary, którego obecność objawia się w formie zmiany podskórnej w różnych częściach ciała człowieka. W przypadkach zarażeń człowieka wymagających interwencji, stosuje się chirurgiczne usunięcie pasożyta.
Samce komara odżywiają się nektarem z kwiatów, bardzo często żerują na wodnych roślinach. Samce nigdy nie pobierają krwi. Samica komara lokalizuje swoją ofiarę po wydychanym dwutlenku węgla, temperaturze i zapachu ciała. Krew żywiciela potrzebna jest do zaopatrzenia jaj w odpowiednie składniki.
Samice po zapłodnieniu i pobraniu krwi od żywiciela (człowiek, bydło i konie), składają po kilku dniach jaja w różnych siedliskach, charakterystycznych dla gatunku komara.
Niektóre gatunki składają pojedynczo jaja do gleby, które wylęgają się w momencie pojawienia się wody wczesną wiosną po intensywnych opadach lub powodzi. Te gatunki są najbardziej kłopotliwe, jeśli chodzi o ich zwalczanie.
Inne gatunki składają jaja do stojącej wody.
Te gatunki komara chętnie korzystają z wody zanieczyszczonej, np. odstojniki ścieków, czy wody wyciekającej z rur ciepłowniczych w piwnicach (gdzie larwy komarów po wykluciu będą mogły żywić się mikroorganizmami i gnijącymi resztkami roślin i zwierząt). Z jaj po 24-36 godzinach wylęgają się larwy, które po kilku linieniach (7-10 dni) zamieniają się w poczwarkę. Poczwarka jest ruchliwa, ale nie pobiera pokarmu. Po 2-4 dniach powstaje z niej dorosły owad. Cykl rozwojowy tych komarów jest związany ze zbiornikami wodnymi np. z jeziorami, ale także małymi zalewiskami czy większymi kałużami, które przez dłuższy czas nie wysychają. Niektórym gatunkom wystarczy wypełniona wodą puszka czy wyrzucona w trawę butelka.
Aby komary przetrwały zimę rozmnażają się też na jesieni. Samce następnie giną, a zapłodnione samice szukają ciepłych miejsc, które pozwolą im przetrwać zimowe miesiące. Zazwyczaj samice komara zimują w szczelinach zarówno naturalnych, pnie drzew, kamienie, pola i kryjówki w lasach jak i w ścianach ciepłych budynków.
Wczesną wiosną samice składają jaja do wody. Zależnie od gatunku, jaja mogą być pojedyncze, jak i składane w rafach po 50 do 400 jaj razem, częściowo zależnie od ilości pobranej przez samicę krwi
Przez ciepłą porę roku, samice komara kontynuują rozmrażanie. Pobierają krew, są zapładniane i składają jaja.
Przy temperaturze już powyżej 3° C pojawiają się larwy komarów. Są one małe i muszą przejść pięciokrotnie wylinkę zanim się przeobrażą. Larwy podwieszają się od spodniej części lustra wody.
Jak zabezpieczyć się przed komarami
Odkomarzanie, aby było skuteczne wykonuje się najczęściej kilka razy w roku. Pierwszy zabieg odkomarzania należy wykonać wczesną wiosną dozując do pobliskich zbiorników, rowów, oczek wodnych itp. odpowiednie nieszkodliwe dla środowiska preparaty zwalczające larwy komarów.
Możemy zastosować preparaty, które „zablokują” dalszy rozwój komarów:
Korzystna jest metoda zamgławiania bezpośrednio chronionego obszaru ze szczególnym uwzględnieniem miejsc spoczynku, kryjówek komarów. Pierwsze zabiegi zamgławiania w ramach odkomarzania wykonać należy jak najwcześniej, tuż po pojawieniu się dorosłych postaci latających. Kolejne zabiegi odkomarzaniaprzeprowadza się, gdy plaga komarów jest duża.