Duży tekst do dyskusji. Warto już teraz myśleć i planować właściwe działania związane z odkomarzaniem:
UWAGI O ZWALCZANIU KOMARÓW NA DUŻYCH TERENACH OTWARTYCH
Dobór najwłaściwszej metody zwalczania komarów nie jest prosty, gdyż zależy od gatunku i stadium rozwojowego komara (potrzebny dokładny monitoring), miejsca występowania (należy wytypować wszystkie) i naszych możliwości technicznych i ekonomicznych. Jednocześnie zabiegi zwalczania komarów na otwartych przestrzeniach należy prowadzić bardzo ostrożnie, aby nie naruszyć równowagi biologicznej w środowisku, aby nie zanieczyścić środowiska pestycydami, aby nie zniszczyć fauny pożytecznej lub dla nas obojętnej.
Chemiczne metody zwalczania komarów lub meszek są kierowane przeciwko owadom dorosłym i/lub ich larwom. Stosujemy wtedy produkty biobójcze przeznaczone do zwalczania tych krwiopijnych owadów: adultycydy przeciwko dorosłym osobnikom i larwicydy przeciwko larwom żyjącym w wodzie. Zwalczanie komarów za pomocą insektycydów można prowadzić na otwartych przestrzeniach (w parkach, w ogrodach, na łąkach, w lesie) oraz w budynkach.
Aby uzyskać zadowalające wyniki, w każdym miejscu, gdzie występują komary, należy przeprowadzić codzienne lub co drugi dzień zabiegi przez 2 tygodnie, aby przerwać cykl rozrodczy komarów; potem przez cały sezon: 1-2 x w tygodniu zabiegi utrzymujące niską populację.
Przestrzeń lub powierzchnie, które są zajmowane przez osobniki dorosłe komarów, są zamgławiane „na gorąco” lub wykonywane jest opryskiwanie ULV (ultra-nisko-objętościowe, zamgławianie „na zimno”), albo opryskiwanie średnio- i grubokropliste. Celem tych zabiegów jest naniesienie rezydualnych insektycydów (tj. insektycydów charakteryzujących się działaniem pozostałości) na latające owady albo na krzewy, drzewa i inne rośliny, gdzie komary i meszki odpoczywają.
Zabiegi zamgławiania „na gorąco” są zastępowane przez zabiegi opryskiwania ULV, gdyż stwarzają zagrożenie zmotoryzowanym z powodu ograniczenia im widoczności, a stosowana mieszanina może się zapalić, albo może zanieczyścić okolicę substancjami ropopochodnymi. Zamgławiania „na gorąco” i „na zimno” dają tylko chwilowe efekty – giną tylko te osobniki dorosłe komarów, które skontaktują się „we mgle” z kropelkami produktu biobójczego. Chmura insektycydowa nie jest trwała i szybko się rozprasza, przemieszczając się z wiatrem np. w kierunku siedlisk ludzkich, co może wywołać protesty części mieszkańców. Najlepsze wyniki uzyskuje się tylko wtedy, gdy prędkość wiatru nie jest większa niż 1,7 metrów na sekundę, a komary są aktywne (latają), dlatego zabiegi należy wykonywać tylko wieczorami lub wczesnym rankiem. W akcji należy wykorzystywać specjalistyczny sprzęt umożliwiający wytworzenie kropli o średnicy <30 mikronów (optymalnie: 5-10 mikronów).
Realizacja programu zwalczania komarów, który polega na codziennych lub co drugi dzień zabiegach przez 2 tygodnie, w każdym miejscu, gdzie występują komary, aby przerwać ich cykl rozrodczy, a potem przez cały sezon: 1-2 x w tygodniu, doprowadzić może do znacznego skażenia środowiska stosowanymi insektycydami, zniszczy pożyteczną entomofaunę (pszczoły i inne owady zapylające, owady niszczące szkodniki), przyczyni się do zatrucia ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a tym samym do zubożenia różnorodności biologicznej odkomarzanego terenu. Obecnie stosowane produkty biobójcze – pyretroidy (np. Aspermet) i neonikotynoidy (np. Imifog) – są nieselektywne, niszczą wszystkie owady i inne bezkręgowce, a pyretroidy są szczególnie niebezpieczne dla ryb i innych organizmów wodnych.
Metodą opryskiwania średnio- i grubokroplistego depozyt insektycydu nanoszony jest na liście drzew i krzewów, pnie drzew, na wysoką trawę, a także na ściany budynków, gdzie komary odpoczywają. Zabieg zabija lub odstrasza komary z parków, ogrodów, boisk, pól namiotowych i podobnych miejsc przez okres od jednego do kilku dni, jeśli w tym czasie nie ma deszczu. Po pojedynczym lub zabiegach przeprowadzonych w danym miejscu uzyskamy chwilową ulgę od komarów: będzie ich mniej przez kilka godzin lub dni, po czym ich dokuczliwość może szybko powrócić do normy, gdyż nowe osobniki przylecą z miejsc rozrodu, które mogą być oddalone nawet 5-20 km (np. komary z rodzaju Aedes, Anopheles, Culex).
Uważam, że ten skuteczny, ale niebezpieczny dla środowiska program niszczenia komarów, powinien być realizowany w miastach i jego okolicach w ograniczonym stopniu. W celu zabezpieczenia ludzi przed komarami zabieg opryskiwania średnio- i grubokroplistego należy przeprowadzić w ośrodkach rekreacyjnych, w parkach i ogrodach, do których owady nalatują z daleka. Opryskuje się wtedy zewnętrzne ściany budynków do wysokości 2 m oraz krzewy, trawę i inną roślinność w odległości przynajmniej 20-30 m od pomieszczeń. Zabieg należy przeprowadzić dokładnie, aby została opryskana strona dolna liści, gdyż na niej chętnie przysiadają komary. Tworzy się w ten sposób insektycydową barierę, tzw. pas ochronny, który zachowuje skuteczność owadobójczą nawet przez 2-4 tygodnie (jeśli nie ma opadów), w zależności od zastosowanego preparatu i warunków atmosferycznych panujących po zabiegu.
Zalecam, aby opryskiwanie średnio- i grubokropliste przeprowadzać tylko wtedy, kiedy na dzień-dwa konieczne jest przygotowanie terenu dla imprezy masowej, np. stadion przed meczem, park, promenada, amfiteatr przed koncertem i podobne miejsca.